Αθώοι οι Μαρινάκης, Θεοδωρίδης: προσέφεραν μόνο ευχές και προστασία!

athoi

Αθώους έκρινε τελικά το Στ’ Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών τους Βαγγέλη Μαρινάκη και Σάββα Θεοδωρίδη για την επίσκεψή τους στα αποδυτήρια των διαιτητών στο ημίχρονο του τελικού του κυπέλλου Ελλάδας.

Δεν απεδείχθει δηλαδή στο δικαστήριο ότι προσπάθησαν να επηρεάσουν τον διαιτητή Γιάχο. Απλά του ευχήθηκαν καλή επιτυχία και του είπαν να μη φοβάται τίποτα και να σφυρίξει 50-50.

Ιδού χαρακτηριστικός διάλογος από τη δίκη:

Εισαγγελέας: “Επηρεαστήκατε από τα λόγια του;”

Γιάχος“Εμένα δεν με επηρεάζει τίποτα”.

Εισαγγελέας“Στο φύλλο αγώνα γιατί δεν το γράψατε;”

Γιάχος: “Γράφουμε στο φύλλο αγώνα ό,τι είναι σημαντικό. Αυτό ήταν συνηθισμένο“.

Εν συνεχεία, η πρόεδρος του δικαστηρίου απευθύνθηκε στον έτερο επιπρόσθετο βοηθό, Σταύρο Τριτσώνη“Γιατί σας είπε μην φοβάστε τίποτα; Φοβόσασταν κάτι; Εγώ, όταν θα σας έβλεπα στον δρόμο και θα σας χαιρετούσα, θα σας έλεγα μην φοβάστε;”

Τριτσώνης :“Είναι μία συνηθισμένη έκφραση. Δεν είναι κάτι επιλήψιμο…”.

….

Παραμένει πάντως το ερώτημα πώς είναι αθώοι αφού ρητά απαγορεύεται να επισκέπτονται τους διαιτητές μόνο οι παράγοντες της μίας ομάδας, χωρίς ταυτόχρονη παρουσία των παραγόντων της άλλης…

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν, αφού αντί να κριθεί η ενοχή της παρουσίας τους και μόνο έγινε συζήτηση για το τι είπαν με τους διαιτητές, κάτι προφανώς που κανείς άλλος δε μπορεί να γνωρίζει !

Οφείλουμε να ομολογήσουμε πάντως πως η ιστορία επιβεβαίωσε τη σοφή δικαστική απόφαση. Οι ευχές των Μαρινάκη, Θεοδωρίδη έπιασαν τόπο και ο εντελώς ανεπηρέαστος από την επίσκεψη Γιάχος σφύριξε όντως 50 – 50: 50 Μαρινάκη – 50 Θεοδωρίδη.

Ιδού χαρακτηρική φάση από το β’ ημίχρονο του συγκεκριμένου αγώνα – Γιορτή του ποδοσφαίρου, όπου ο έντιμος αθλητής του Ολυμπιακού Μανιάτης αποκρούει με το χέρι ως δεύτερος τερματοφύλακας τη μπάλλα επάνω στη γραμμή του τέρματος: